Daniel Stanisław
Data urodzenia | 1936-- |
Lista atrybutów | instrumentalista: skrzypce, skrzypek |
Stanisław Daniel (ur. 1936) - skrzypek samouk z Bytonia, syn Adama (1903-1950) - założyciela i skrzypka rodzinnej kapeli Danielów. Muzykant Kapeli Kujawskiej z Radziejowa (obecnie Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" z Radziejowa) i Zespołu Folklorystycznego "Kujawy" w Sławsku Wielkim. Z zawodu pracownik GS Bytoń. W młodości grał prawdopodobnie w kapeli rodzinnej Danielów, założonej przez jego ojca Adama i wuja Wincentego (ur. 1910). Kapela ta rozpadła się w 1950 roku, po śmierci Adama. W 1951 roku zdał egzamin do Średniej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy, ale trudna sytuacja materialna rodziny po śmierci ojca skłoniła go do pracy w Radziejowie (mógł wtedy pomagać matce w prowadzeniu gospodarstwa). Jednocześnie grał jako skrzypek w kapeli Nawrockich z Piotrkowa oraz występował w kapeli, którą tworzyli Stanisław Skrucha z Witowa (akordeon), Zygmunt Grabowski z Niegolic (saksofon) oraz Czesław Kowalski (akordeon, saksofon).
Działalność w Kapeli Ludowej w Radziejowie (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie) W 1967 roku Stanisław Daniel wstąpił do nowopowstałej Kapeli Ludowej w Radziejowie, z którą był związany przez blisko pół wieku. Brał udział w pierwszym występie zespołu 1 maja 1968 roku w Radziejowie. Występował wraz z zespołem na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w dniach 28-30 czerwca 1974 roku oraz w 1977 roku (grupa uzyskała wtedy nagrodę). Nagranie z występu z 1974 roku dostępne poniżej (wykonawcy: Stanisław Daniel i Andrzej Marciniak na pierwszych skrzypcach, Stanisław Puchalski i Edward Raszka na drugich skrzypcach, Stanisław Kubiak na basie, Benon Górecki i Stanisław Kujawa na klarnecie, Ignacy Łukanowski na trąbce oraz Józef Pietrzak na harmonii): http://archiwum.nina.gov.pl/film/kujawiak-z-radziejowa W 1994 roku, jako członek kapeli zespołu, brał udział w inscenizacji sztuki Wesele na Kujawach w reżyserii Jana Kalafusa. W 1997 roku wraz z kapelą wystąpił w reportażu Telewizji Polskiej "Na swojską nutę" (odcinek poświęcony Zespołowi Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie). 14 listopada 1999 roku, jako skrzypek kapeli, Stanisław Daniel brał udział w nagraniach Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, zrealizowanych w Domu Kultury w Radziejowie. Wykonał wtedy dziesięć utworów wraz z kapelą: Marsz kujawski (od Józefa Pietrzaka); Oberek z bruku (od Jana Nawrockiego); Polka cyrkowa (od Jana Nawrockiego); Oberek (od Jana Nawrockiego); Polka Ola (od Józefa Pietrzaka); Polka C-dur (od Jana Nawrockiego); Polka Kochanka (od Jana Nawrockiego); Kujawiak Dla Pomorzan (od Jana Nawrockiego); Kujawiak Za lasem; Oberek (od Jana Nawrockiego) oraz kilkanaście utworów z kapelą i zespołem śpiewaczym: Przez tom naszą wieś; Miała matka syna; Olaboga, co się dzieje; Na wygonie; Malowane koła, malowane luśnie; A cóżeś tak wąsy odoł; W stawie ryby, w lesie grzyby; Zaszło słonko, zaszło; Czemuś oczka zapłakała, dziewucho moja; Biedna ja dzieweczka (od Stanisławy Malinowskiej); Dzień dobry, mamusiu; Kujawy, Kujawy, ziemio ma; Przez nadgoplańskie krzoki; Pod jaworem Kasia stoi. W maju 2000 roku Stanisław Daniel wraz z zespołem wystąpił podczas II Przeglądu Kujawskich Kapel Ludowych w Bądkowie.
Działalność w Zespole Regionalnym "Kujawy" w Sławsku Wielkim 24 października 1999 roku, jako skrzypek, brał udział w nagraniach Zespołu Regionalnego "Kujawy" w Sławsku Wielkim. Wykonał wtedy 13 utworów: 5 razem z kapelą i dziecięcym zespołem śpiewaczym (Lela, lela gónski moje; Koło drogi jawor stoi; Nie wyganiaj owczaryszku; Grej greczyku; Wczesnym rankim, zimnom rosom); 3 z kapelą i solistami dziecięcej grupy śpiewaczej (Czemu kalino w dole stoisz; Niedaleko u młyna; Dziewucho, dziewucho), 4 razem z kapelą (Kujawiak z oberkiem Cztery strony; Kujawiak Spod Kościeszek; Oberek Na bok z drogi; Kujawiak Dreptany) i jeden solo (Kujawiak Waluś).
Źródła: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-246. Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 5). Muzykowanie w Sławsku Wielkim, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 247-273. Opracowała: Monika Biesaga |
"A cóżeś tak wąsy odoł"
A cóżeś tak wąsy odoł...
"Biedna ja dzieweczka" (od Stanisławy Malinowskiej)
"Czemu kalino w dole stoisz"
"Czemuś oczka zapłakała, dziewucho moja"
"Dzień dobry, mamusiu"
"Dziewucho, dziewucho"
"Grej greczyku"
Kapela Kujawska w Radziejowie w 1997 roku (zdjęcie w kolorze)
Kapela Ludowa w Radziejowie w 1997 roku
Kapela zespołu regionalnego "Kujawy" ze Sławska Wielkiego
"Koło drogi jawor stoi"
Kujawiak "Dla Pomorzan" (od Jana Nawrockiego)
Kujawiak "Dreptany"
Kujawiak na skrzypce 2
Kujawiak "Spod Kościeszek"
Kujawiak "Waluś"
Kujawiak z oberkiem "Cztery strony"
"Kujawy, Kujawy, ziemio ma"
Kujwiak "Za lasem" (od Jana Nawrockiego)
"Lela, lela gónski moje"
"Malowane koła, malowane luśnie"
"Marsz kujawski" (od Józefa Pietrzaka)
"Miała matka syna"
"Na wygonie"
"Niedaleko u młyna"
"Nie wyganiaj owczaryszku"
"Oberek" 1 (od Jana Nawrockiego)
"Oberek" 2 (od Jana Nawrockiego)
Oberek "Na bok z drogi"
"Oberek z bruku" (od Jana Nawrockiego)
Oj, nie wyganiaj
"Olaboga, co się dzieje"
"Pod jaworem Kasia stoi"
Poleczka z Radziejowa
Polka
"Polka C-dur" (od Jana Nawrockiego)
"Polka cyrkowa" (od Jana Nawrockiego)
"Polka Kochanka" (od Jana Nawrockiego)
"Polka Ola" (od Józefa Pietrzaka)
"Przez nadgoplańskie krzoki"
"Przez tom naszą wieś"
Rozmowa ze Stanisławem Danielem (I)
Rozmowa ze Stanisławem Danielem (II)
Stanisław Daniel
Stanisław Daniel (zdjęcie w kolorze)
"Wczesnym rankim, zimnom rosom"
"W stawie ryby, w lesie grzyby" (1999)
"Zaszło słonko, zaszło"