MULTIMEDIA

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kujawiak "Dreptany"

ŹródłoArchwium Wandy Szkulmowskiej
Data publikacji1999-10-24
Lista atrybutównagranie

Kujawiak Dreptany w wykonaniu kapeli Zespołu Regionalnego "Kujawy" w Sławsku Wielkim w składzie: Stanisław Daniel (ur. 1936, skrzypce), Benon Górecki (ur. 1929, klarnet), Jan Bykowski (ur. 1950, akordeon), Czesław Wiśniewski (ur. 1942, kierownik zespołu i kapeli, bas), Marcin Wiśniewski (ur. 1979, bęben). Nagrania dokonano 24 października 1999 roku w Szkole Podstawowej w Sławsku Wielkim, zarejestrowano wówczas 14 utworów.

Nagrań dokonano w ramach finansowanego przez Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne w Bydgoszczy projektu muzykolog Wandy Szkulmowskiej. Celem projektu, rozłożonego na lata 1999-2002, było zarejestrowanie repertuaru 16 najlepszych działających jeszcze wówczas kujawskich kapel i zespołów folklorystycznych wobec zauważalnych objawów odchodzenia przez nie od starego repertuaru na rzecz melodii "biesiadnych" i utworów folkowych. Nagraniami objęto zespoły z następujących miejscowości: Kowala, Brześcia Kujawskiego (2), Radziejowa, Lubrańca, Sławska Wielkiego (2), Liszkowa, Radojewic, Babiaka, Sompolna, Osięcin (3) i Lubomina.

Cały zgromadzony materiał został przejrzany i zaopiniowany przez doktora Aleksandra Pawlaka z Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu. Jego ogólna ocena na temat utworów wykonanych przez grupę dziecięcą Zespołu Regionalnego "Kujawy" w Sławsku Wielkim brzmiała: "Numery melodii 1, 2, 4, 5 [Lela, lela gónski moje; Koło drogi jawor stoi; Grej greczyku; Wczesnym rankim, zimnom rosom] – nowsze, nie ludowe (?), nie kujawskie. Nr 3 [Nie wyganiaj owczaryszku] śpiewany zbyt rytmicznie. Za repertuar ocena 3-, za wykonanie 4-". Na temat utworów wykonanych przez solistów zespołu, Aleksander Pawlak wypowiedział się: "Piosenka nr 1 [Czemu kalino w dole stoisz] ogólnopolska, piosenki nr 2 i 3 [Niedaleko u młyna; Dziewucho, dziewucho] – melodie nowsze. Za repertuar ocena 3-, za wykonanie 4-". Według oceny Aleksandra Pawlaka na temat kapeli zespołu, "Kapela ma materiał kujawski wykonywany dobrze [repertuar 4, wykonanie 4]".

Przy tytule Kujawiaka Dreptanego Aleksander Pawlak nie zamieścił żadnej uwagi.

Utwór odnaleźć można na płycie CD stanowiącej aneks do publikacji Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018.

 

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 5). Muzykowanie w Sławsku Wielkim, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 247-273.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki