OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Bykowski Jan

Data urodzenia1950--
Lista atrybutówinstrumentalista: akordeon, harmonia kierownik zespołu

Jan Bykowski (ur. 1950) - akordeonista związany z Kapelą Kujawską w Radziejowie (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie) oraz z Zespołem Folklorystycznym "Kujawy" w Sławsku Wielkim. Kierownik grupy instrumentalnej Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie w latach 2002-2012 (grupę śpiewaczą i tancerzy równolegle prowadziła wtedy Wanda Waszak). Z zawodu policjant.

Jan Bykowski od dzieciństwa grywał z różnymi zespołami ludowymi.

W 1998 roku dołączył do Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie.

24 października 1999 roku, jako akordeonista, brał udział w nagraniach Zespołu Regionalnego "Kujawy" w Sławsku Wielkim. Wykonał wtedy 12 utworów: 5 razem z kapelą i dziecięcym zespołem śpiewaczym (Lela, lela gónski moje; Koło drogi jawor stoi; Nie wyganiaj owczaryszku; Grej greczyku; Wczesnym rankim, zimnom rosom); 3 z kapelą i solistami dziecięcej grupy śpiewaczej (Czemu kalino w dole stoisz; Niedaleko u młyna; Dziewucho, dziewucho), 4 razem z kapelą (Kujawiak z oberkiem Cztery strony; Kujawiak Spod Kościeszek; Oberek Na bok z drogi; Kujawiak Dreptany).

W latach 2002-2012 prowadził grupę instrumentalną Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, ściśle współpracując z kierującą grupą śpiewaczą i tancerzami Wandą Waszak.

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-247.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 5). Muzykowanie w Sławsku Wielkim, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 247-273.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki