OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Górecki Benon

Data urodzenia1929--
Data śmierci2006--
Lista atrybutówinstrumentalista: klarnet, klarnecista

Benon Górecki (1929-2006) - klarnecista z Krotoszyna koło Osięcin, członek Kapeli Kujawskiej z Radziejowa (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy"). Związany z Zespołem Folklorystycznym "Kujawy" w Sławsku Wielkim.

Od dzieciństwa przejawiał zamiłowanie do muzyki, grywał ze słuchu na fujarkach z wierzbiny i odpustowych instrumentach. Przez trzy miesiące uczył się u ? Zielińskiego z Woli Skarbowej.

W 1948 roku wraz z kolegami: skrzypkiem Tadeuszem Winczewskim z Osłonki niedaleko Brześcia (ur. 1916), akordeonistą Henrykiem Gromadzkim z Osłonki (ur. 1920) i trębaczem Bolesławem Głowackim z Borucinka (1932-2004) założył zespół instrumentalny. Muzykanci grywali na zabawach i weselach w okolicach Radziejowa jeszcze w latach 50. W repertuarze zespołu były polki, oberki, mazurki, kujawiaki, ale też modne już wtedy walce, fokstroty i walc angielski. Zgodnie z relacją Góreckiego, polki tańczono wtedy "do upadłego", dla starszych grano "trząsane", a dla młodszych "skakane".

W 1967, na zaproszenie Józefa Górczyńskiego, Benon Górecki wstąpił do pierwszego składu nowopowstałej Kapeli Ludowej z Radziejowa. Brał udział w pierwszym występie zespołu 1 maja 1968 roku w Radziejowie. Występował wraz z zespołem na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w dniach 28-30 czerwca 1974 roku oraz w 1977 roku (grupa uzyskała wtedy nagrodę). Nagranie z występu z 1974 roku dostępne poniżej (wykonawcy: Stanisław Daniel i Andrzej Marciniak na pierwszych skrzypcach, Stanisław Puchalski i Edward Raszka na drugich skrzypcach, Stanisław Kubiak na basie, Benon Górecki i Stanisław Kujawa na klarnecie, Ignacy Łukanowski na trąbce oraz Józef Pietrzak na harmonii):

http://archiwum.nina.gov.pl/film/kujawiak-z-radziejowa

W 1994 roku, jako członek kapeli zespołu, brał udział w inscenizacji sztuki Wesele na Kujawach w reżyserii Jana Kalafusa. W 1997 roku wraz z kapelą wystąpił w reportażu Telewizji Polskiej "Na swojską nutę" (odcinek poświęcony Zespołowi Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie).

24 października 1999 roku, jako klarnecista, brał udział w nagraniach Zespołu Regionalnego "Kujawy" w Sławsku Wielkim. Wykonał wtedy 13 utworów: 5 razem z kapelą i dziecięcym zespołem śpiewaczym (Lela, lela gónski moje; Koło drogi jawor stoi; Nie wyganiaj owczaryszku; Grej greczyku; Wczesnym rankim, zimnom rosom); 3 z kapelą i solistami dziecięcej grupy śpiewaczej (Czemu kalino w dole stoisz; Niedaleko u młyna; Dziewucho, dziewucho), 4 razem z kapelą (Kujawiak z oberkiem Cztery strony; Kujawiak Spod Kościeszek; Oberek Na bok z drogi; Kujawiak Dreptany) i jeden solo (Kujawiak).

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-247.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 5). Muzykowanie w Sławsku Wielkim, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 247-273.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki