ZESPOŁY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kapela Nawrockich

Data rozpoczęcia działalności1922--
Lista atrybutówkapela instrumentalna

Kapela rodzinna założona w 1922 roku przez Jana Nawrockiego (1898-1973) - trębacza, akordeonistę skrzypka i kornecistę ze Zborowca. Zespół działał w Piotrkowie Kujawskim prawie przez pół wieku.

W pierwszym przedwojennym składzie kapeli znajdował się Jan Nawrocki (trąbka, harmonia trzyrzędowa), jego bracia: skrzypek Antoni (1884-1951) oraz flecista i kornecista Stanisław (ur. 1901), ich wuj Malinowski, grający na koncertynie (rodzaj harmonii ręcznej z klawiaturą guzikową dla obu rąk) oraz trębacz Antoni Ziętarski (1910-1965).

Po wojnie kapela w składzie z Janem Nawrockim, Antonim Ziętarskim i jego bratem Stanisławem (aż do jego wyjazdu do Ameryki) nadal grała na weselach, zabawach i dożynkach. W kolejnych latach Jan Nawrocki włączył do zespołu swoich synów: Romana (1932-1987), który grał na klarnecie, saksofonie i akordeonie, oraz Henryka (ur. 1937), grającego na akordeonie i klarnecie. Gdy Antoni Nawrocki zachorował, do zespołu włączono klarnecistę i saksofonistę Macieja Świecińskiego (ur. 1935). W kapeli występował też nieraz skrzypek Stanisław Daniel (ur. 1936).

W latach 60. działalność kapeli powoli wygasała. Od 1963 roku Jan Nawrocki występował coraz rzadziej; Henryk wraz z dwoma kolegami założył zespół zabawowy, a za zgodą ojca grywał jeszcze jako akordeonista w kapeli Hieronima Lewandowskiego, skrzypka z Radziejowa.

Wiele utworów z repertuaru rodzinnej kapeli Nawrockich znalazło się w repertuarze powstałej w 1967 roku Kapeli Ludowej z Radziejowa (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie). Wynikało to z faktu, że w latach 1990-1999 funkcję kierownika radziejowskiej kapeli pełnił Henryk Nawrocki. Utwory te sygnowane są określeniem "ze starego zeszytu Jana Nawrockiego".

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-247.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki