OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Nawrocki Jan

Miejsce urodzeniaZborowiec
Data urodzenia--1898
Data śmierci1973--
Lista atrybutówinstrumentalista: akordeon, harmonia instrumentalista: kornet, kornecista instrumentalista: skrzypce, skrzypek instrumentalista: trąbka, trębacz

Jan Nawrocki (1898-1973) - skrzypek, akordeonista, trębacz i kornecista ze Zborowca, założyciel rodzinnej kapeli Nawrockich. Brat skrzypka Antoniego (1884-1951) oraz flecisty i kornecisty Stanisława (ur. 1901); ojciec Romana (1932-1987), który grał na klarnecie, saksofonie i akordeonie oraz Henryka (ur. 1937), grającego na akordeonie i klarnecie.

Jan Nawrocki urodził się w 1898 roku w Zborowcu (gmina Piotrków Kujawski). Był bardzo zdolny, grał na skrzypcach, akordeonie, trąbce i "na wszystkim". Potrafił odegrać każdą zasłyszaną melodię. Prawdopodobnie grać uczył go organista po warszawskim Konserwatorium Muzycznym. Dalszą edukację zawdzięczał wojsku, gdzie był solistą kornecistą.

W 1922 roku, po powrocie z wojska, Jan Nawrocki założył w Piotrkowie Kujawskim rodzinną kapelę, w której grał jako trębacz i akordeonista. W zespole działali wtedy też jego bracia: skrzypek Antoni oraz flecista i kornecista Stanisław, ich wuj Malinowski, grający na koncertynie (rodzaj harmonii ręcznej z klawiaturą guzikową dla obu rąk) oraz trębacz Antoni Ziętarski (1910-1965).

Przed wojną, równolegle z działalnością w swojej kapeli, Jan Nawrocki grywał też w rodzinnej żydowskiej kapeli Szlamków [Ślamków] z Brześcia Kujawskiego. Zgodnie z wypowiedzią Henryka Nawrockiego, członkom tego zespołu bardzo zależało na tym, by Jan z nimi grał, bo był doskonałym trębaczem, więc nieraz przyjeżdżali po niego i brali go "na siłę".

Po wojnie Jan Nawrocki wraz ze swoją kapelą w składzie z Antonim Ziętarskim i jego bratem Stanisławem (aż do jego wyjazdu do Ameryki) nadal grał na weselach, zabawach i dożynkach. W kolejnych latach Nawrocki włączył do zespołu swoich synów: Romana oraz Henryka. Gdy Antoni Nawrocki zachorował, do zespołu włączono klarnecistę i saksofonistę Macieja Świecińskiego (ur. 1935).

Od 1963 roku Jan Nawrocki występował z kapelą coraz rzadziej, a działalność zespołu powoli wygasała.

Wiele utworów z repertuaru rodzinnej kapeli Nawrockich znalazło się w repertuarze powstałej w 1967 roku Kapeli Ludowej z Radziejowa (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie). Wynikało to z faktu, że w latach 1990-1999 funkcję kierownika radziejowskiej kapeli pełnił Henryk Nawrocki. Utwory te sygnowane są określeniem "ze starego zeszytu Jana Nawrockiego".

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-247.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki