OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Nawrocki Roman

Data urodzenia1932--
Data śmierci1987--
Lista atrybutówinstrumentalista: akordeon, harmonia instrumentalista: klarnet, klarnecista kompozytor saksofon, saksofonista

Roman Nawrocki (1932-1987) - klarnecista, saksofonista, akordeonista i kompozytor, członek rodzinnej kapeli Nawrockich oraz Kapeli Ludowej w Radziejowie (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie). Syn skrzypka, akordeonisty, trębacza i kornecisty Jana Nawrockiego (1898-1973), założyciela kapeli Nawrockich; brat Henryka (ur. 1937), grającego na akordeonie i klarnecie, kierownika Kapeli Ludowej w Radziejowie w latach 1990-1999.

Roman Nawrocki zaczął grać w kapeli rodzinnej po wojnie.

W latach 1951-52 wraz z bratem Henrykiem pobierał naukę w szkole muzycznej w Inowrocławiu (klasa akordeonu i klarnetu, przyjęto ich od razu na czwarty rok, a szkołę ukończyli z wynikiem bardzo dobrym).

W późniejszych latach Roman Nawrocki dołączył do Kapeli Ludowej w Radziejowie. Miał też komponować utwory wykonywane później przez zespół.

 

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-247.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki