MULTIMEDIA

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kujawiak "Oj dygum, dygum" (wersja z przyśpiewką)

ŹródłoArchwium Wandy Szkulmowskiej
Data publikacji1999-11-6
Lista atrybutównagranie

Kujawiak Oj dygum, dygum z repertuaru "Kapeli Spod Kowala", zaprezentowany 6 listopada 1999 roku przez śpiewaków: Zofię Szmajdę-Mierzwicką i Kazimierza Seroczyńskiego i kapelę w składzie: Józef Kozakowski (skrzypce), Zygmunt Jędrzejewski (akordeon), Antoni Terpiński (kontrabas), Kazimierz Seroczyński (bęben).

Jest to jeden z 25 utworów w wykonaniu "Kapeli Spod Kowala", nagranych 6 listopada 1999 roku w ramach finansowanego przez Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne w Bydgoszczy projektu muzykolog Wandy Szkulmowskiej. Celem projektu, rozłożonego na lata 1999-2002, było zarejestrowanie repertuaru 16 najlepszych działających jeszcze wówczas kujawskich kapel i zespołów folklorystycznych wobec zauważalnych objawów odchodzenia przez nie od starego repertuaru na rzecz melodii "biesiadnych" i utworów folkowych. Nagraniami objęto zespoły z następujących miejscowości: Kowala, Brześcia Kujawskiego (2), Radziejowa, Lubrańca, Sławska Wielkiego (2), Liszkowa, Radojewic, Babiaka, Sompolna, Osięcin (3) i Lubomina. Wszystkie nagrania zarejestrowane zostały w Wojewódzkim Domu Kultury we Włocławku przez Mirosława Worobieja z Rozgłośni Radiowej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, przy współpracy autorki projektu, która dokonała wyboru utworów spośród przygotowanych przez zespól, oraz Mariana Wiśniewskiego, muzyka współpracującego z zespołami ludowymi.

Cały zgromadzony materiał został przejrzany i zaopiniowany przez doktora Aleksandra Pawlaka z Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu. Jego ogólna ocena na temat wszystkich nagrań "Kapeli Spod Kowala" brzmiała: "Zespół śpiewaczy repertuar dobry, wykonanie dostateczny z plusem. Repertuar na ogół dobry, kujawski. Kobiety, a zwłaszcza Zofia Szmajda śpiewają jednak nienaturalnie, zbyt przesadnie akcentując rytm melodii. Kapela posiada dobry repertuar, typowo kujawski, a wykonanie melodii nie budzi żadnych zastrzeżeń". Znaczna część utworów wykonanych przez Kapelę zyskała u niego oceny dobre bądź bardzo dobre. Jak zauważa Wanda Szkulmowska, tak wysoką ocenę poziomu artystycznego kujawskiej kapeli Aleksander Pawlak wyraził tylko w stosunku do "Kapeli Spod Kowala".

Kujawiak Oj dygum, dygum został przez Aleksandra Pawlaka oceniony na stopień dobry pod względem przystawalności do tradycyjnego repertuaru kujawskiego oraz na stopień dostateczny pod względem wykonania.

Zapis utworu znajduje się w publikacji Leona Stankiewicza i Włodzimierza Tomaszewskiego Folklor muzyczny Kujaw Wschodnich w repertuarze Kapeli "Spod Kowala", Wydawnictwo "Pomorze", Bydgoszcz 1985 (pod numerem 19).

Utwór odnaleźć można na płycie CD stanowiącej aneks do publikacji Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018.

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy - Muzyka - Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

 

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki