OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Terpiński Antoni

Miejsce urodzeniaRakutowo
Data urodzenia1935--
Lista atrybutówinstrumentalista: bas, basista tancerka, tancerz

Basista, bębniarz, tancerz; członek "Kapeli Spod Kowala" i Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawianka" w Kowalu. Jeden z założycieli zespołu "Melodia".

Antoni Terpiński urodził się w 1935 roku w Rakutowie. Około 1972 roku wszedł w skład "Kapeli Spod Kowala" (jako jej najmłodszy wówczas członek). W listopadzie 1999 roku, jako basista Kapeli, brał udział w archiwalnym nagraniu jej repertuaru (nagranie to było inicjatywą muzykolog Wandy Szkumowskiej). W 2007 roku, po odejściu z grupy, Antoni Terpiński wraz z Tadeuszem Zielińskim i Mieczysławem Sobczakiem stworzył nowy zespół pod nazwą "Melodia". Po powrocie do Kapeli, brał udział jako bębniarz w nagraniu płyty z okazji 45-lecia zespołu (w 2013 roku). W czerwcu 2014 roku, z zespołem w trzyosobowym składzie (Włodzimierz Tomaszewski - skrzypce, Antoni Terpiński - bębenek, Konrad Stawicki - harmonia guzikowa), uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki