OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Jędrzejewski Zygmunt

Miejsce urodzeniaZakrzewo
Data urodzenia1935--
Data śmierci2015--
Lista atrybutówinstrumentalista: akordeon, harmonia

Zygmunt Jędrzejewski (1935-2015) - akordeonista z Zakrzewa. Dołączył do "Kapeli Spod Kowala" w okresie, gdy kierował nią Józef Pietrzak (lata 1988-1995).

W 1997 roku, jako akordeonista, wraz z "Kapelą Spod Kowala" brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. W tym samym roku wystąpił też w reportażu na temat "Kapeli Spod Kowala" (z serii Na swojską nutę) Telewizji Bydgoszcz.

6 listopada 1999 roku, jako członek "Kapeli Spod Kowala", brał udział w nagraniach zespołu przeprowadzonych w ramach projektu Wandy Szkulmowskiej. Wraz z kapelą wykonał wtedy utwory: Oberek „Spod Kowala”; Kujawiak „Spod Kowala”; Polka zawijana; Mazurek Józefa Kozaneckiego; Mazurek „Spod Kowala” Józefa Kozaneckiego; Kujawiak „Co Kujawy, to Kujawy”; Kujawiak „Łąki, bory”; Kujawiak „Oj dygum, dygum”; Polka trzęsionka; Marsz „Żegnamy was”, zaś z zespołem śpiewaczym i kapelą: Stoi grusza w polu; Poszłabym za dziadka; Tam na łące, na zielonej; Szumią w łąkach olszyny; Czemu nie uorzesz, chłopolek; Rośnie ziele, rośnie; Z tamtyj strony rzyki; Żeby nie o cie, dziewulo; Zagrojta chłopaki.

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki