ZESPOŁY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kapela Szelążków w Nieszawie

PochodzenieNieszawa
Data rozpoczęcia działalności--1928
Data zakończenia działalności1971--
Lista atrybutówkapela instrumentalna

Kapela Rodzinna działająca w okresie międzywojennym. Przestała działać w 1933 roku. W 1958 roku, po 25 latach przerwy, Roderykowi Lange udało się zrekonstruować i reaktywować zespół. Jan Szelążek przejął zespół po ojcu. Tworzyli go, grający na skrzypcach, klarnecie i basach, bracia: Jan (ur. w 1890 roku w Łowiczku, pow. Aleksandrów Kujawski) i Bolesław (ur. w 1903 roku w Łowiczku) oraz syn Jana, Benedykt (ur. w 1921 roku w Łowiczku). Grali w niej także inni muzykanci (spoza rodziny) skrzypek – Czesław Jaguszewski (ur. 1899 roku w Zbrachlinie Wsi, pow. Aleksandrów Kujawski) oraz basista – Tadeusz Kuczyński (ur. 1913 roku w Zosinie, pow. Aleksandrów Kujawski). Po śmierci klarnecisty Bolesława Szelążka w kapeli grywali bracia Drużyńscy – kuzyni Szelążków. Muzykanci ci przyjeżdżali później z Nieszawy do Muzeum Etnograficznego w Toruniu na organizowane tam pokazy i odczyty dotyczące tańca kujawskiego. 

Kapela przestała istnieć w 1971 roku. 

W latach 1958 i 1960 muzycy z Kapeli Szelążków brali udział w dokonywanych na terenie Kujaw i Pałuk nagraniach muzyki tradycyjnej. Dwanaście zaprezentowanych wówczas przez zespół utworów odnaleźć można na wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu płycie CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012. Dziesięć utworów, zarejestrowanych w 1958 roku (Chodzony; Mazurek 1; Mazurek 2; Dyna; Szorc 1; Czapnik; Wiatrak; Szorc 2; Oberek; Marsz na dzień dobry), wykonała kapela w składzie: Jan Szelążek (skrzypce), Bolesław Szelążek (klarnet), Benedykt Szelążek (basy). Pozostałe dwa utwory, nagrane w 1960 roku (Kujawiak; Kujawiak wolny), zaprezentowane zostały przez Czesława Jaguszewskiego (skrzypce), Bolesława Szelążka (klarnet) i Tadeusza Kuczyńskiego (basy).

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (1), w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 451-461.

Książeczka dołączona do płyty CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012.

Opracowała: Monika Biesaga, A. Kłaput-Wiśniewska 

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki