OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Szelążek Bolesław

Miejsce urodzeniaŁowiczko powiat Aleksandrów Kujawski
Data urodzenia1903--
Data śmierci1982--
Lista atrybutówinstrumentalista: klarnet, klarnecista

Bolesław Szelążek - klarnecista, urodzony w 1903 roku w Łowiczku (powiat Aleksandrów Kujawski). Brat skrzypka Jana (ur. 1890), wuj basisty Benedykta (ur. 1921). Należał do rodzinnej Kapeli Szelążków. Grał także w orkiestry strażackiej (OSP) w Nieszawie. Zmarł w 1982 roku.

W latach 1958 i 1960 Bolesław Szelążek wraz z pozostałymi członkami Kapeli Szelążków brał udział w dokonywanych na terenie Kujaw i Pałuk nagraniach muzyki tradycyjnej. Dwanaście zaprezentowanych wówczas przez zespół utworów odnaleźć można na wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu płycie CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012. Dziesięć utworów, zarejestrowanych w 1958 roku (Chodzony; Mazurek 1; Mazurek 2; Dyna; Szorc 1; Czapnik; Wiatrak; Szorc 2; Oberek; Marsz na dzień dobry), Bolesław Szelążek wykonał wraz z Janem (skrzypce) i Benedyktem Szelążkiem (basy). Pozostałe dwa utwory, nagrane w 1960 roku (Kujawiak; Kujawiak wolny), Bolesław Szelążek wykonał wraz z Czesławem Jaguszewskim (skrzypce) i Tadeuszem Kuczyńskim (basy).

 

opr. A Kłaput-Wiśniewska

Źródło: Książeczka dołączona do płyty CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012.

Edytowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki