OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Szelążek Jan

Miejsce urodzeniaŁowiczko powiat Aleksandrów Kujawski
Data urodzenia1890--
Data śmierci1961--
Lista atrybutówinstrumentalista: skrzypce, skrzypek

Jan Szelążek - skrzypek, urodzony w 1890 roku w Łowiczku (powiat Aleksandrów Kujawski). Brat klarnecisty Bolesława (ur. 1903), ojciec basisty Benedykta (ur. 1921). Prowadził odziedziczoną po ojcu kapelę rodzinną zwaną "Kapelą Szelążków". Był  także kapelmistrzem orkiestry strażackiej (OSP) w Nieszawie od 1929 do 1961 roku.

W 1958 roku Jan Szelążek wraz z pozostałymi członkami Kapeli Szelążków: Bolesławem (klarnet) i Benedyktem Szelążek (basy) brał udział w dokonywanych na terenie Kujaw i Pałuk nagraniach muzyki tradycyjnej. Dziesięć wykonanych wówczas przez kapelę utworów (Chodzony; Mazurek 1; Mazurek 2; Dyna; Szorc 1; Czapnik; Wiatrak; Szorc 2; Oberek; Marsz na dzień dobry) odnaleźć można na wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu płycie CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012.

 

 

Źródło: Książeczka dołączona do płyty CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012.

Edytowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki