OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Szymański Jan

Data urodzenia1936--
Lista atrybutówinstrumentalista: skrzypce, skrzypek

Jan Szymański (ur. 1936) z Tomaszowa - skrzypek Kapeli Kujawskiej z Radziejowa (obecnie Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" z Radziejowa) oraz Kapeli Skuratowiczów z Galczyc.

Do Kapeli Kujawskiej w Radziejowie dołączył w 1994 roku.

14 listopada 1999 roku, jako skrzypek kapeli, Jan Szymański brał udział w nagraniach Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, zrealizowanych w Domu Kultury w Radziejowie. Wykonał wtedy dziesięć utworów wraz z kapelą: Marsz kujawski (od Józefa Pietrzaka); Oberek z bruku (od Jana Nawrockiego); Polka cyrkowa (od Jana Nawrockiego); Oberek (od Jana Nawrockiego); Polka Ola (od Józefa Pietrzaka); Polka C-dur (od Jana Nawrockiego); Polka Kochanka (od Jana Nawrockiego); Kujawiak Dla Pomorzan (od Jana Nawrockiego); Kujawiak Za lasem; Oberek (od Jana Nawrockiego) oraz kilkanaście utworów z kapelą i zespołem śpiewaczym: Przez tom naszą wieś; Miała matka syna; Olaboga, co się dzieje; Na wygonie; Malowane koła, malowane luśnie; A cóżeś tak wąsy odoł; W stawie ryby, w lesie grzyby; Zaszło słonko, zaszło; Czemuś oczka zapłakała, dziewucho moja; Biedna ja dzieweczka (od Stanisławy Malinowskiej); Dzień dobry, mamusiu; Kujawy, Kujawy, ziemio ma; Przez nadgoplańskie krzoki; Pod jaworem Kasia stoi.

W maju 2000 roku, jako skrzypek kapeli, brał udział w II Przeglądzie Kujawskich Kapel Ludowych w Bądkowie. Wykonał wtedy wraz z zespołem dwa kujawiaki i dwa oberki o nieustalonych tytułach, nienagrane w roku 1999 i pochodzące ze starszego, tradycyjnego repertuaru.

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-246.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki