Zespół Ludowy "Radojewiczanie" z Radojewic
Pochodzenie | Radojewice |
Data rozpoczęcia działalności | 1986-- |
Lista atrybutów | zespół folklorystyczny zespół śpiewaczy |
Historia powstania Zespołu Ludowego "Radojewiczanie" z Radojewic Zespół Ludowy "Radojewiczanie" z Radojewic formalnie założony został w 1986 roku, lecz jego początki były dużo wcześniejsze. Wspólne śpiewanie rozpoczęło się bowiem wraz z powołaniem w Radojewicach Koła Gospodyń Wiejskich. Skupione w nim panie często na swoich spotkaniach śpiewały znane sobie pieśni, których teksty i melodie "przynosiły" niektóre z nich. Z biegiem czasu ten "nieformalny zespół ludowy" zyskiwał na popularności i występował na różnego rodzaju lokalnych imprezach. W 1981 roku do Koła Gospodyń Wiejskich dołączyła Ewa Kowalczyk z Inowrocławia - absolwentka wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim w Toruniu i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, która została kierowniczką zespołu. Jako miłośniczka muzyki ludowej, zaczęła ona zbierać informacje o folklorze muzycznym Kujaw, pragnąc przekształcić dotychczasowy repertuar grupy na ściśle związany z kulturą muzyczną regionu. Rok 1986 traktuje się więc jako początek Zespołu Ludowego "Radojewiczanki" wykonującego wyłącznie repertuar kujawski.
"Kujawski" repertuar zespołu Pomocą w poszukiwaniach tradycyjnego repertuaru służyła m.in. Janina Sikorska - dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz muzykolog Wanda Szkulmowska. Zasadnicze okazało się wsparcie Marii Patyk - kierowniczki Zespołu Regionalnego "Kujawy" ze Sławska Wielkiego, która udostępniła Ewie Kowalczyk własne "kujawskie" tomy dzieł Oskara Kolberga: Dzieła wszystkie. Tom III Kujawy cz. I, Tom IV Kujawy cz. II, Warszawa 1867, a także publikację Pawła Billerta Pieśni ludowe Kujaw, Pałuk i Kaszub, PWM, Kraków 1972 oraz dwutomowe dzieło Barbary Krzyżaniak, Aleksandra Pawlaka i Jarosława Lisakowskiego Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. Tom I Kujawy, cz. I Słowa, cz. II Melodie, Kraków 1974-1975. Na przestrzeni trzydziestu lat Ewa Kowalczyk wprowadziła do zespołu kilkadziesiąt autentycznie "kujawskich" utworów (oczywiście po ich wcześniejszym wyszukaniu i opracowaniu). Tradycyjny repertuar "Radojewiczan" niezmiennie zdobywał uznanie jurorów imprez folklorystycznych; taki charakter zespołu doceniło także ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, które na wniosek Oddziału Bydgosko-Toruńskiego w roku 1997 roku obdarzyło grupę honorowym członkostwem zbiorowym w swym Stowarzyszeniu (to rzadkie wyróżnienie posiada w województwie kujawsko-pomorskim jeszcze tylko Zespół Regionalny "Pałuki" z Kcyni).
Skład zespołu Skład Zespołu Ludowego "Radojewiczanie" zmieniał się na przestrzeni trzydziestu lat istnienia. Zgodnie z informacją zawartą w książeczce dołączonej do płyty CD Zespół Ludowy "Radojewiczanie". Kujawy Ziemio ma..., Radojewice 2015, w 2015 roku w zespole działało jedenaście pań, jeden pan i dwoje dzieci; zaś do roku 2015 z zespołem związanych miało być łącznie ponad czterdzieści osób. W pewnych okresach obok kobiet w "Radojewiczanach" działali także mężczyźni i dzieci, a grupie śpiewaczej towarzyszył akordeon.
Sukcesy zespołu Zespół otrzymuje wiele zaproszeń zarówno na koncerty okolicznościowe, jak i na imprezy cykliczne - m.in. przeglądy i festiwale organizowane w całym kraju. "Radojewiczanie" corocznie biorą udział w najstarszej imprezie na Kujawach - Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. Zespół trzykrotnie występował na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Grupa regularnie reprezentuje Kujawy na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Ludowych w Zebrzydowicach, na Ogólnopolskim Festiwalu "Folkloriada Jurajska" w Poraju, na Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie, na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach czy na Festiwalu Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej. W województwie kujawsko-pomorskim występy "Radojewiczan" zobaczyć można na przeglądach zespołów i kapel ludowych w Bydgoszczy, Nakle, Sępólnie Krajeńskim, Żninie i Golubiu-Dobrzyniu. W 2011 roku, z okazji swego 25-lecia, Zespół Ludowy "Radojewiczanie" otrzymał trzy cenne wyróżnienia: odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" od Ministra Kultury i Sztuki, odznakę "Za zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego" od Wojewody oraz medal "Za zasługi dla Kółek Rolniczych" od Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Wyróżniona za twórczą działalność przez Ministra Kultury i Sztuki została wówczas także Ewa Kowalczyk. Zespół doceniany jest także w lokalnym środowisku - wspierają go władze gminy Dąbrowa Biskupia, Gminny Ośrodek Kultury na czele z jego dyrektorką, Katarzyną Pawłowską (m.in. finansując koszty wyjazdów na koncerty i udziału w festiwalach), jak również Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Chlewiska (współfinansując koszty zakupu materiałów i uszycia nowych strojów dla zespołu, przy współpracy z Kingą Turską-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, która nadzorowała, by proces wykonania strojów był zgodny z pierwowzorami w zbiorach muzealnych).
Dokumentacja działalności zespołu Działalność Zespołu Ludowego "Radojewiczanie" została opisana w trzech publikacjach: Sztuka ludowa Kujaw. Przeszłość i teraźniejszość, Bydgoszcz 1997 (rozdział: Zespoły folklorystyczne autorstwa Wandy Szkulmowskiej, ss. 217-251); Ziemia rodzinna to - Kujawy [książka i dwie płyty DVD], Wydawnictwo Multimedialne Wandy Szkulmowskiej i Andrzeja Obiały, Bydgoszcz 2006 (rozdział 8: Muzyka - Taniec - Śpiew) oraz w publikacji Wandy Szkulmowskiej Jesień na Pałukach. Zjazdy twórców ludowych w Żninie w latach 1966-2010, Żnin 2010 (ss. 83, 153). Źródło podstawowych informacji na temat zespołu stanowi także tekst autorstwa Wandy Szkulmowskiej, zamieszczony w książeczce dołączonej do płyty CD Zespół Ludowy "Radojewiczanie". Kujawy Ziemio ma..., Radojewice 2015. Muzyka kujawska w wykonaniu Zespołu Ludowego "Radojewiczanie" została do tej pory zarejestrowana na płytach CD trzykrotnie. Po raz pierwszy dokonano tego w 2002 roku w studio w Zielonej Gorze i stanowiło to "nagrodę" dla zespołu za zajęcie pierwszego miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie. Po raz drugi program "Radojewiczan" zarejestrowano w 2011 roku w Studio "Bunkier" w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Gniewkowie. Nagrane wówczas 13 utworów odnaleźć można na płycie CD Zespół Ludowy Radojewiczanie z Radojewic. Ostatnia, jak dotąd, płyta CD z repertuarem zespołu (Zespół Ludowy "Radojewiczanie". Kujawy Ziemio ma..., Radojewice 2015), wydana została z okazji jubileuszu 30-lecia grupy. Nagrania dokonano w świetlicy wiejskiej w Radojewicach w 2015 roku. Na płycie znajduje się 21 utworów. 16 z nich prezentuje dawny, "klasyczny" repertuar kujawski, z jakim zespół występuje na koncertach i festiwalach. Pozostałe 6 to utwory, których teksty ułożone zostały współcześnie przez jedną z członkiń zespołu - Zofię Schmidt z Radojewic. Zespół śpiewa je czasami na różnych lokalnych imprezach okolicznościowych, wykorzystując powszechnie znane kujawskie melodie. Utwory te nie stanowią jednak o głównym kujawskim charakterze "Radojewiczan".
Wywiady oraz nagrania wykonań muzycznych znajdują się w audycji "Raz na ludowo" zrealizowanej przez Andrzeja Krystka dla Polskiego Radia Pomorza i Kujaw:
Źródła: Wanda Szkulmowska, Książeczka dołączona do płyty CD Zespół Ludowy "Radojewiczanie". Kujawy Ziemio ma..., Radojewice 2015. Archiwum audycji Polskiego Radia Pomorza i Kujaw - wyżej wymienione audycje autorstwa Andrzeja Krystka. Opracowała: Monika Biesaga Uzupełnienie: Adam Ogrodnik |
"Ale jaja"
"A po cóżeś do mnie przylazł"
"A ty Jasiu czorny dioble"
A wyszła panna ku ogródkowi
Bodaj słynęły Kujawy
"Córuś moja dziywcze moje"
Córuś moje, dziwcze moje
"Jagym jechał wieczorym do ciebie"
"Jaś w mieście"
"Ksióndz jom gónił na łobkoło kłuźni"
"Kujawy Ziemio ma..."
Maniuchna, Maniuchna drogi koraliku
"Matulu moja ładnom córke masz"
"Moja rodzinna wieś"
"Od Francyji jade szabelke tocze"
"Pasła Wańdzia pawia"
Pójdziesz ci ty przez las, ja kole lasu
"Poszłam do gościńca"
"Przyszły nowe czasy"
"Raz pewien chłop"
Rośnie ziele, rośnie
Rośnie ziele rośnie na oknie w donicy
"Są na boru szyszki na polu kamyszki"
"Słuchaj pilnie kto ciekawy"
"Wyleciał sokół przez wysoki dwór"
Zaszło słońce, zaszło
Z tamtej strony jeziora
"Z tamtej strony wody dziewczyna siedziała"