Kowalczyk Ewa
Lista atrybutów | kierownik zespołu |
Ewa Kowalczyk z Inowrocławia - założycielka i kierowniczka Zespołu Ludowego "Radojewiczanie" z Radojewic, absolwentka wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim w Toruniu i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. W 1981 roku przeprowadziła się z Inowrocławia do Radojewic, gdzie dołączyła do Koła Gospodyń Wiejskich i powołała z jego członkiń, tworzących "nieformalną" grupę śpiewaczą, Zespół Ludowy "Radojewiczanki" (oficjalnie założony w 1986 roku). Jako miłośniczka muzyki ludowej, zaczęła zbierać informacje o folklorze muzycznym Kujaw, pragnąc przekształcić dotychczasowy repertuar grupy na ściśle związany z kulturą muzyczną regionu. Dzięki pomocy Janiny Sikorskiej (dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu), muzykolog Wandy Szkulmowskiej oraz Marii Patyk (kierowniczki Zespołu Regionalnego "Kujawy" ze Sławska Wielkiego, która udostępniła publikacje z melodiami i tekstami ludowych kujawskich utworów), Ewa Kowalczyk na przestrzeni trzydziestu lat działania zespołu wprowadziła do jego repertuaru kilkadziesiąt autentycznie "kujawskich" kompozycji (po ich wcześniejszym wyszukaniu i opracowaniu). Ten tradycyjny repertuar "Radojewiczan" niezmiennie zdobywał uznanie jurorów imprez folklorystycznych czy różnego rodzaju stowarzyszeń ludowych. Ewa Kowalczyk nieprzerwanie kieruje Zespołem "Radojewiczanie" od 1986 roku do dnia dzisiejszego. W 2011 roku (25-lecie istnienia zespołu) za swoją twórczą działalność została ona wyróżniona przez Ministra Kultury i Sztuki.
Wywiady oraz nagrania wykonań muzycznych znajdują się w audycji "Raz na ludowo" zrealizowanej przez Andrzeja Krystka dla Polskiego Radia Pomorza i Kujaw:
Źródła: Wanda Szkulmowska, Książeczka dołączona do płyty CD Zespół Ludowy "Radojewiczanie". Kujawy Ziemio ma..., Radojewice 2015. Archiwum audycji Polskiego Radia Pomorza i Kujaw - wyżej wymienione audycje autorstwa Andrzeja Krystka. Opracowała: Monika Biesaga Uzupełnienie: Adam Ogrodnik |
"Ale jaja"
"A po cóżeś do mnie przylazł"
"A ty Jasiu czorny dioble"
A wyszła panna ku ogródkowi
Bodaj słynęły Kujawy
"Córuś moja dziywcze moje"
Córuś moje, dziwcze moje
"Jagym jechał wieczorym do ciebie"
"Jaś w mieście"
"Ksióndz jom gónił na łobkoło kłuźni"
"Kujawy Ziemio ma..."
"Leć głosie po rosie"
Maniuchna, Maniuchna drogi koraliku
"Matulu moja ładnom córke masz"
"Moja rodzinna wieś"
"Od Francyji jade szabelke tocze"
"Pasła Wańdzia pawia"
"Poszłam do gościńca"
"Przyszły nowe czasy"
"Raz pewien chłop"
Rośnie ziele, rośnie
Rośnie ziele rośnie na oknie w donicy
"Są na boru szyszki na polu kamyszki"
"Słuchaj pilnie kto ciekawy"
"Wyleciał sokół przez wysoki dwór"
Zaszło słońce, zaszło
Z tamtej strony jeziora
"Z tamtej strony wody dziewczyna siedziała"