OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kowalczyk Ewa

Lista atrybutówkierownik zespołu

Ewa Kowalczyk z Inowrocławia - założycielka i kierowniczka Zespołu Ludowego "Radojewiczanie" z Radojewic, absolwentka wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim w Toruniu i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.

W 1981 roku przeprowadziła się z Inowrocławia do Radojewic, gdzie dołączyła do Koła Gospodyń Wiejskich i powołała z jego członkiń, tworzących "nieformalną" grupę śpiewaczą, Zespół Ludowy "Radojewiczanki" (oficjalnie założony w 1986 roku). Jako miłośniczka muzyki ludowej, zaczęła zbierać informacje o folklorze muzycznym Kujaw, pragnąc przekształcić dotychczasowy repertuar grupy na ściśle związany z kulturą muzyczną regionu. Dzięki pomocy Janiny Sikorskiej (dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu), muzykolog Wandy Szkulmowskiej oraz Marii Patyk (kierowniczki Zespołu Regionalnego "Kujawy" ze Sławska Wielkiego, która udostępniła publikacje z melodiami i tekstami ludowych kujawskich utworów), Ewa Kowalczyk na przestrzeni trzydziestu lat działania zespołu wprowadziła do jego repertuaru kilkadziesiąt autentycznie "kujawskich" kompozycji (po ich wcześniejszym wyszukaniu i opracowaniu). Ten tradycyjny repertuar "Radojewiczan" niezmiennie zdobywał uznanie jurorów imprez folklorystycznych czy różnego rodzaju stowarzyszeń ludowych.

Ewa Kowalczyk nieprzerwanie kieruje Zespołem "Radojewiczanie" od 1986 roku do dnia dzisiejszego.

W 2011 roku (25-lecie istnienia zespołu) za swoją twórczą działalność została ona wyróżniona przez Ministra Kultury i Sztuki.

 

Wywiady oraz nagrania wykonań muzycznych znajdują się w audycji "Raz na ludowo" zrealizowanej przez Andrzeja Krystka dla Polskiego Radia Pomorza i Kujaw:

Źródła: Wanda Szkulmowska, Książeczka dołączona do płyty CD Zespół Ludowy "Radojewiczanie". Kujawy Ziemio ma..., Radojewice 2015.

Archiwum audycji Polskiego Radia Pomorza i Kujaw - wyżej wymienione audycje autorstwa Andrzeja Krystka.

Opracowała: Monika Biesaga

Uzupełnienie: Adam Ogrodnik

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki