OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Zarzycka Leokadia

Data urodzenia1934--
Lista atrybutówśpiewaczka, śpiewak

Leokadia Zarzycka (1934) - śpiewaczka związana z Kapelą Kujawską z Radziejowa (przemianowaną później Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie). Autorka tekstów utworów.

W 1994 roku, jako członkini grupy śpiewaczej zespołu, brała udział w inscenizacji sztuki Wesele na Kujawach Franciszka Becińskiego w reżyserii Jana Kalafusa.

14 listopada 1999 roku, wraz z Zespołem Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, Leokadia Zarzycka brała udział w nagraniach ich repertuaru. Wraz z grupą śpiewaczą wykonała wówczas utwory: Na wygonie (solo z Janem Ulańskim); Przez tom naszą wieś; Miała matka syna; Olaboga, co się dzieje; Zaszło słonko, zaszło; Czemuś oczka zapłakała, dziewucho moja; Dzień dobry, mamusiu; Kujawy, Kujawy, ziemio ma; Przez nadgoplańskie krzoki; Pod jaworem Kasia stoi; W stawie ryby, w lesie grzyby.

Jak przyznał Henryk Nawrocki w rozmowie z Wandą Szkulmowską w 2003 roku, w czasie gdy on pełnił funkcję kierownika Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie (lata 1990-1999, samą kapelę prowadził zaś do roku 2002), repertuar grupy śpiewaczej ustalała właśnie Leokadia Zarzycka. Miała ona też układać teksty piosenek będących w repertuarze. Niestety, nie wskazał on konkretnie, które były to utwory.

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-246.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki