OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Szmydt Stanisława

Data urodzenia1934--
Lista atrybutówśpiewaczka, śpiewak

Stanisława Szmydt (1934) - członkini grupy śpiewaków i tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie (dawniej: Kapela Kujawska w Radziejowie). 

W 1994 roku wraz ze wspomnianym zespołem brała udział w inscenizacji sztuki Wesele na Kujawach Franciszka Becińskiego w reżyserii Jana Kalafusa.

14 listopada 1999 roku, jako członkini Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, brała udział w nagraniach repertuaru zespołu. Wraz z grupą śpiewaczą wykonała wówczas utwory: A cóżeś tak wąsy odoł (solo z Janem Szyszkowskim); Przez tom naszą wieś; Miała matka syna; Olaboga, co się dzieje; Zaszło słonko, zaszło; Czemuś oczka zapłakała, dziewucho moja; Dzień dobry, mamusiu; Kujawy, Kujawy, ziemio ma; Przez nadgoplańskie krzoki; Pod jaworem Kasia stoi; W stawie ryby, w lesie grzyby; Malowane koła, malowane luśnie.

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-246.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki