OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Surdyk Marianna

Data urodzenia1932--
Data śmierci2012--
Lista atrybutówśpiewaczka, śpiewak

Marianna Surdyk (1932-2012) - członkini grupy śpiewaczej Kapeli Kujawskiej w Radziejowie (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie).

Była związana z Kapelą Kujawską od początku jej powstania, tj. od 1967 roku.

Brała udział w pierwszym występie zespołu 1 maja 1968 roku w Radziejowie.

Występowała wraz z zespołem na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 1977 roku (grupa uzyskała wtedy nagrodę).

W 1994 roku, jako członkini zespołu, brała udział w inscenizacji sztuki Wesele na Kujawach Franciszka Becińskiego w reżyserii Jana Kalafusa.

W 1999 roku pięć pieśni weselnych w jej wykonaniu zarejestrowanych zostało w Kazimierzu Dolnym przez Polskie Radio (były to utwory: „Skowroneczek śpiwo, dziń sie rozwidniwo”; „Ach, gdzie wum sie panna młoda podziała” oraz pieśni oczepinowe: „Oj, szwachy wy, szwachy”; „Czerwone jabłuszko, czerwone jak róża” i „Wolniusinko rozplatajcie”. Nagrania te wydano na płycie pt. Kujawy [nr 20 z cyklu Muzyka źródeł] w 2001 roku).

14 listopada 1999 roku, jako członkini zespołu śpiewaczego, Marianna Surdyk brała udział w nagraniach Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, zrealizowanych w Domu Kultury w Radziejowie. Wykonała wtedy dziesięć utworów wraz z kapelą: Marsz kujawski (od Józefa Pietrzaka); Oberek z bruku (od Jana Nawrockiego); Polka cyrkowa (od Jana Nawrockiego); Oberek (od Jana Nawrockiego); Polka Ola (od Józefa Pietrzaka); Polka C-dur (od Jana Nawrockiego); Polka Kochanka (od Jana Nawrockiego); Kujawiak Dla Pomorzan (od Jana Nawrockiego); Kujawiak Za lasem; Oberek (od Jana Nawrockiego) oraz kilkanaście utworów z kapelą i zespołem śpiewaczym: Przez tom naszą wieś; Miała matka syna; Olaboga, co się dzieje; Na wygonie; Malowane koła, malowane luśnie; A cóżeś tak wąsy odoł; W stawie ryby, w lesie grzyby; Zaszło słonko, zaszło; Czemuś oczka zapłakała, dziewucho moja; Biedna ja dzieweczka (od Stanisławy Malinowskiej); Dzień dobry, mamusiu; Kujawy, Kujawy, ziemio ma; Przez nadgoplańskie krzoki; Pod jaworem Kasia stoi.

12 kwietnia 2002 roku Marianna Surdyk otrzymała odznakę "Zasłużony dla Miasta Radziejów".

Zapis rozmowy z Marianną Surdyk z dnia 29 listopada 2014 odnaleźć można w linku poniżej:

https://wloclawek.naszemiasto.pl/rozmowa-z-marianna-surdyk-ktora-spiewa-i-tanczy-w-zespole/ar/c13-2614698 

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-246.

Opracowała: Monika Biesaga

 

 

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki