OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Strzelecki Szczepan

Data urodzenia1900--
Data śmierci1985--
Lista atrybutówinstrumentalista: bas, basista

Szczepan Strzelecki (1900-1985) - basista z Rakutowa, członek "Kapeli Spod Kowala" od początku jej istnienia. Syn Jadwigi - śpiewaczki weselnej, starszy brat Józefa - skrzypka.

Szczepan Strzelecki urodził się w 1900 roku w Rakutowie. W okresie międzywojennym grał nieraz wraz z bratem w kapeli Tomasza Baranowskiego - jednym z licznych zespołów działających wówczas w okolicach Kowala. Kapela ta przygrywała m.in. grupie młodzieży ze Śmiłowic, Sokołowa, Brześcia, Rakutowa i Lubania podczas inscenizacji dawnego wesela kujawskiego w 1929 roku i rok później, podczas powtórzenia inscenizacji na Wystawie Krajowej w Poznaniu.

W 1968 roku Szczepan Strzelecki wstąpił do "Kapeli Spod Kowala"; grał w pierwszym składzie zespołu. Z Kapelą związana była również jego matka Jadwiga, śpiewaczka, i młodszy brat Józef, skrzypek. 23 czerwca 1968 roku Strzelecki wraz z nowopowstałym zespołem wystąpił w telewizyjnym programie "Turniej miast". W 1969 i 1970 roku, jako członek kapeli, brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 1970 roku, wraz z kilkoma innymi członkami Kapeli, został nagrany przez muzykologa Aleksandra Pawlaka z Instytutu Sztuki w Poznaniu. Strzelecki zaprezentował wtedy utwór O ji pytała się jedna drugij (podobne melodie do innych tekstów zapisano w 1956 roku od Michała Grzelaka z Brześcia, Emmy Ławniczak z Latkowa i Stanisławy Romeckiej z Brześcia).

Szczepan Strzelecki zmarł w 1985 roku.

W publikacji Leona Stankiewicza i Włodzimierza Tomaszewskiego Folklor muzyczny Kujaw Wschodnich w repertuarze Kapeli "Spod Kowala", Wydawnictwo "Pomorze", Bydgoszcz 1985 odnaleźć można kilka kompozycji "wniesionych" do repertuaru zespołu przez Szczepana Strzeleckiego. Są to utwory instrumentalne: kujawiaki A za wodą i Ludwik oraz polki Od Rakutowa i Skoczna polka.

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki