OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Strzelecki Józef

Miejsce urodzeniaRakutowo
Data urodzenia1906--
Data śmierci1993--
Lista atrybutówinstrumentalista: skrzypce, skrzypek kompozytor

Skrzypek, kompozytor, długoletni członek "Kapeli Spod Kowala". Syn Jadwigi - śpiewaczki weselnej, brat Szczepana - basisty.

Józef Strzelecki urodził się w 1906 roku w Rakutowie. W okresie międzywojennym grał nieraz wraz z bratem w kapeli Tomasza Baranowskiego - jednym z licznych zespołów działających wówczas w okolicach Kowala. Kapela ta przygrywała m.in. grupie młodzieży ze Śmiłowic, Sokołowa, Brześcia, Rakutowa i Lubania podczas inscenizacji dawnego wesela kujawskiego w 1929 roku i rok później, podczas powtórzenia inscenizacji na Wystawie Krajowej w Poznaniu.

W sierpniu 1968 roku, kilka miesięcy po jej założeniu, Józef Strzelecki wstąpił do "Kapeli Spod Kowala", gdzie grał jako pierwszy skrzypek. Z zespołem związana była również jego matka Jadwiga, śpiewaczka, i starszy brat Szczepan, basista.

Józef Strzelecki zmarł w 1993 roku.

W publikacji Leona Stankiewicza i Włodzimierza Tomaszewskiego Folklor muzyczny Kujaw Wschodnich w repertuarze Kapeli "Spod Kowala", Wydawnictwo "Pomorze", Bydgoszcz 1985 odnaleźć można kilka kompozycji Józefa Strzeleckiego: kujawiaki Z rakutowskiej chaty i Na Strzeleckich nutę, oberka Od Kowala oraz Mazura z przytupem. W repertuarze Kapeli można odnaleźć też kompozycje "wniesione" przez niego do zespołu. Są to utwory wokalne: Żeby nie o cie, dziewulo i przyśpiewki na nutę Żeby nie o cie, dziewulo (11 zwrotek) oraz instrumentalne: Powiedziała Kujawianka; Z kujawskich łąk; Rakutowskie bagna; Józefinka i kujawiak Pojade jo do Marysi.

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki