OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Dębniak Maria

Data urodzenia1931--
Data śmierci2011--
Lista atrybutówchoreograf śpiewaczka, śpiewak

Maria Dębniak (1931-2011) - choreografka i śpiewaczka Kapeli Kujawskiej z Radziejowa (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie), autorka tekstu Echa rodzinne, do którego melodię skomponował w 1968 roku Andrzej Marciniak (tak powstała pieśń Kujawy, Kujawy, ziemio ma, chętnie wykonywana nie tylko przez radziejowski zespół, ale i inne grupy, od 2007 roku stanowiąca hejnał Miasta Radziejowa wygrywany codziennie w południe z wieżyczki ratusza). Z zawodu nauczycielka języka polskiego.

Związana z Kapelą Kujawską w Radziejowie od początków jej istnienia, tj. od 1967 roku. Opracowywała choreografię do występów i była członkiem grupy śpiewaczej.

Występowała z zespołem na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 1977 roku (śpiewała przyśpiewki wraz z grupą śpiewaczą. Zespół uzyskał wtedy nagrodę).

W linku poniżej odnaleźć można rejestracje archiwalnych nagrań kujawiaków w wykonaniu Marii Dębniak.

http://archiwum.nina.gov.pl/katalog?Filter.PersonCodenames=maria-debniak

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 4). Kapela Ludowa. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" w Radziejowie, w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 225-246.

Opracowała: Monika Biesaga

 

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki