OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Pawlicki Stanisław

Data urodzenia1908--
Data śmierci1993--
Lista atrybutówinstrumentalista: klarnet, klarnecista

Stanisław Pawlicki (1908-1993) - klarnecista z Dębniaków, członek kapeli "Spod Kowala" od początku jej istnienia.

Żył w latach 1908-1993. W 1968 roku wstąpił do założonej przez Leona Stankiewicza "Kapeli Spod Kowala" (razem z nim występowało wówczas czterech innych muzykantów-instrumentalistów oraz troje śpiewaków-tancerzy). 23 czerwca 1968 roku wystąpił wraz z kapelą w telewizyjnym programie "Turniej miast". W 1969 i 1970 roku Pawlicki, jako członek zespołu, brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Niedługo potem, ze względu na stan zdrowia oraz trudności z dojazdami na próby, zrezygnował z dalszego działania w zespole.

W publikacji Leona Stankiewicza i Włodzimierza Tomaszewskiego Folklor muzyczny Kujaw Wschodnich w repertuarze Kapeli "Spod Kowala", Wydawnictwo "Pomorze", Bydgoszcz 1985 odnaleźć można kompozycje "wniesione" do repertuaru zespołu przez Pawlickiego. Jest to pieśń Czemu nie uorzesz, chłopolek oraz utwór instrumentalny Od jeziora.

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

 

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki