OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Dybowska Aleksandra

Data urodzenia1954--
Lista atrybutówśpiewaczka, śpiewak tancerka, tancerz

Aleksandra Dybowska (ur. 1954) - śpiewaczka i tancerka z Rakutowa, członkini "Kapeli Spod Kowala", kierowniczka zespołu w latach 1995-1998.

Aleksandra Dybowska dołączyła do "Kapeli Spod Kowala" w okresie, gdy zespołem kierował Józef Pietrzak (lata 1988-1995). W 1993 i 1995 roku wraz z "Kapelą Spod Kowala" brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. W 1995 roku uzyskała trzecią nagrodę za wykonanie kujawiaka i oberka podczas XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (wraz z partnerem od tańca, Janem Celmerem).

Jej śpiew był wielokrotnie rejestrowany w ramach nagrań "Kapeli Spod Kowala". Było to: 14 lipca 1993 roku w studio Wojewódzkiego Domu Kultury we Włocławku, w 1997 roku w ramach reportażu z serii Na swojską nutę Telewizji Bydgoszcz, 6 listopada 1999 roku w Wojewódzkim Domu Kultury we Włocławku w ramach projektu Wandy Szkulmowskiej oraz w 2013 roku, z okazji 45-lecia zespołu (nagrano wówczas płytę CD: Kapela Spod Kowala. Zespół Folklorystyczny Gminy Kowal).

Podczas nagrania "Kapeli Spod Kowala" w 1993 roku, Aleksandra Dybowska jako śpiewaczka wykonała w duecie ze śpiewakiem Markiem Cavello i akompaniamentem kapeli utwory: Wyjechałem na poleczko; A żebyś ty Wojtek wiedział, co ja za jedna; Świeci se miesiączek między obłokami / Nie chadzaj dziewczyno z tymi to chłopcami; Zielony mosteczek, kwiaty na nim rosną, zaś z grupą śpiewaczą utwory: Marsz Otwórzcie, otwórzcie, bośmy przyjechali i Nad kujawską ziemią słonko nisko chodzi / A kujawska ziemia wszystko nam obrodzi. Podczas nagrania w 1999 roku Aleksandra Dybowska wykonała w duecie z Kazimierzem Seroczyńskim utwór Czemu nie uorzesz, chłopolek, z Kazimierzem Seroczyńskim i kobietami z grupy śpiewaczej utwory: Tam na łące, na zielonej i Szumią w łąkach olszyny, zaś z całym zespołem śpiewaczym utwory: Stoi grusza w polu; Rośnie ziele, rośnie, na oknie w donicy i Z tamtyj strony rzyki jeleń wodę pije.

Aleksandra Dybowska działa w "Kapeli Spod Kowala" do chwili obecnej.

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki