ZESPOŁY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Dębowiacy z Sompolna

PochodzenieSompolna
Data rozpoczęcia działalności1995--
Lista atrybutówzespół folklorystyczny

Zespół "Dębowiacy z Sompolna" działa od 1995 roku pod patronatem i z siedzibą w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie. Wyłonił się w  z zespołu śpiewaczego "Kwiaciarki." Pierwszym kierownikiem był Alfred Łukaszewski. W 2005 roku funkcję kierownika zespołu objął mgr Artur Hyżak.
Pierwszymi członkami „Dębowiaków” byli pani Krystyna Janiszewska, Zdzisława Grzymska, Kazimierz Gołdyn ,Ireneusz Cieszyński, Bolesław Wolski. Potem występowali w nim: 
Urszula Czyżewska, Maria Jankowska, Bożena Kisielewska, Teresa Daszkiewicz, Jan Kmieć, Kazimiera Bejma.
A także zmarli do 2018 roku: Zygmunta Michalskiego, Izabelę Nowakowską, Witolda Rolewicza, Jana Sałatę, Wandę Leśniewicz, Krystynę Bekier, Janusza Witkowskiego, Jadwigę Borowicz
Zespół folklorystyczny „Dębowiacy” ma w swoim repertuarze wiele obrzędów takich jak „Dożynki”, ”Potarczyny w karczmie”, „Podkoziołek”. W 2000 r. kapela zespołu brała udział w 34-tym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą zyskując wiele pochlebnych opinii. Za największe osiągnięcie 2003 roku „Dębowiacy” uważają udział w VII Festiwalu Obrzędów Weselnych, ”Biesiada weselna-Węgrów 2003”. Zdobyli tam 3 miejsce, wydarzenie to transmitowała TVP program 1. Na swoim koncie artyści amatorzy, członkowie „Dębowiaków” mają także inne sukcesy. Na VII Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej-Kamień Pomorski 2003, kapela zdobyła pierwsze miejsce. Natomiast w czasie XX Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnobrzegu artyści z Sompolna wyróżnieni zostali specjalnym pucharem i dyplomem honorowym. Na XXI Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych Kaczory-Piła wśród amatorskich zespołów ludowych z terenów Polski północno-zachodniej zdobyli pierwsze miejsce i uzyskali awans na Ogólnopolskie występy w Tarnogrodzie. Uświetnili także uroczyste otwarcie Domu Kultury i Izby Muzealnej Zofii Urbanowskiej w Kowalewku. Na VII Przeglądzie Amatorskich Zespołów ,Kapel i Śpiewaków ludowych w Szamocinie w 2007roku Pani Izabela Nowakowska w kategorii solistów otrzymała Puchar Starosty. W 2008 roku zespół zdobył pierwsze miejsce na Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim za obrzęd dożynkowy. W 2009 roku zespół występował w Toruniu na Międzynarodowym Spotkaniu Muzyka Ludów Europy gdzie otrzymał nagrodę dla najsympatyczniejszego zespołu , a członkowie zespołu nawiązali znajomości z zagranicznymi gośćmi m.in. zespołami z Litwy, Czech, Bośni czy Turcji. W tym samym roku zespół na Przeglądzie Ludowych Zespołów Tanecznych „O lampkę solną” w Kłodawie otrzymał wyróżnienie. W 2010 zespół brał udział w warsztatach „Spotkanie z tradycją”, których celem było zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu pieśni, tańców i obrzędów dożynkowych na Kujawach. W tym samym roku zespół po raz kolejny zajął pierwsze miejsce na Przeglądzie Małych form teatralnych w Kazimierzu Biskupim za obrzęd weselny, natomiast pan Bolesław Wolski otrzymał nagrodę specjalną za świetne aktorstwo. Zespół uczestniczył także w Międzynarodowych Spotkaniach z folklorem w Gnieźnie i Toruniu. Gościnnie wystąpił w Świnoujściu gdzie po serii koncertów uzyskał klucze do miasta Świnoujście. Ich społeczną, bezinteresowną pracę doceniła Rada Powiatu-odznaczając zespół- „Za zasługi dla Powiatu Konińskiego” w 2013 roku.

"Dębowiacy z Sompolna to zespół wielopokoleniowy. Posiada własną kapelę złożoną z pięciu muzyków grających, kontrabasie, trąbce, akordeonie, bębenku i dwóch klarnetach. W skład zespołu taneczno–wokalnego wchodzi ponadto 15 osób. Zespół wykonuje kujawskie piosenki ludowe, utwory okolicznościowe a także widowiska obrzędowe. Występuje w strojach o lokalnym charakterze inspirowanych tradycją kujawską i dębowiacką. 

Zespół po raz pierwszy został nagrany w dniu 9 października 1999 roku w Sompolnie (w dawnej synagodze) przez Wandę Szkulmowską przy współpracy technicznej Mirosława Worobieja. Zarejestrowany repertuar zaopiniowany został przez prof. Aleksandra Pawlaka.

Kapela grała wówczas w ośmioosobowym składzie:

Alfred Łukaszewski - klarnet, kierownik kapeli,

Zdzisława Grzymska - bębenek

Zygmunt Michalski - akordeon,

Jan Sałata- trąbka,

Stanisław Jasiński - skrzypce,.

Witold Rolewicz- skrzypce,

Edyta Łukaszewska - flet poprzeczny,  

Zdzisław Trochonowicz -bas-„maryna”, 

Zarejestrowano wówczas następujący repertuar: 

  1. Oberek „Czerwone buty” 

  2. Kujawiak „Po Brzyckim” 

  3. Oberek „Po Pecynie”

  4. Polka „Po Pecynie” 

  5. Mazur 

  6. Polka nr 2 „Po Pecynie” 

  7. Oberek „Od Klimka” 

  8. Polka nr 3 „Od Wacha” – 

Wg notatek Aleksandra Pawlaka: „Wszystkie numery za trudne do transkrypcji całego zespołu. Za dużo instrumentów. Materiał z pogranicza Kujaw, trudno więc ocenić, czy to jest [czysty] kujawski materiał"  W ocenie prof Pawlaka "repertuar jest na ogół dobry, z wyjątkiem nr 6 polki „Po Pecynie” i nr 8 polki „Od Wacha”. Wykonanie 4 z minusem -.”

Zob. też http://mgok.sompolno.pl/muzyka/zespol-folklorystyczny-debowiacy/

oprac. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska 

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki