ZESPOŁY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kapela z Kcyni

PochodzenieKcynia
Data rozpoczęcia działalności1955--
Lista atrybutówkapela instrumentalna

Kapela z Kcyni

Kapela z Kcyni powstała w 1955 roku, z inicjatywy Klary Prillowej. W składzie zespołu znaleźli się m.in.: skrzypek Jan Kasprzak (ur. 1880), basista, później także skrzypek Stanisław Nowak (ur. 1895), basista Wojciech Małkowski (ur. 1906) i basista Stefan Strużewski (ur. 1893). Z kcyńską kapelą współpracowali śpiewacy: Kazimiera Kasprzak (ur. 1883), Kazimierz Ziółkowski (ur. 1891) i Andrzej Lisek (ur. 1874).

W roku 1958 Kapela z Kcyni w składzie: Jan Kasprzak (skrzypce), Stanisław Nowak (skrzypce), Wojciech Małkowski (basy) brała udział w dokonywanych na terenie Kujaw i Pałuk nagraniach muzyki tradycyjnej. Dwa z zaprezentowanych wówczas utworów (Owczaryszek; Na podkoziołka trzeba dać...) odnaleźć można na wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu płycie CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012. Na płycie tej znajdują się także cztery utwory zarejestrowane rok później (W ogródeczku Jasineczku, w ciemnej komorze...; Żeby ta Kasia raz przy niedzieli...; Byłem w niebie na pogrzebie...; Oj, gdzieżeś się mi mój Jasieńku zabawił...), wykonane przez zespół w składzie: Jan Kasprzak (skrzypce/ śpiew), Stanisław Nowak (skrzypce/ śpiew), Stefan Strużewski (basy/ śpiew).

 

Źródło: Książeczka dołączona do płyty CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki