OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Strużewski Stefan

Miejsce urodzeniaLaskownica Wielka
Data urodzenia1893--
Lista atrybutówinstrumentalista: bas, basista śpiewaczka, śpiewak

Stefan Strużewski - basista. Urodził się w 1893 roku w Laskownicy Wielkiej, powiat Wągrowiec. Grać nauczył się od szwagra żony, który grał na skrzypcach. Przed II wojną muzykowali razem na weselach i zabawach. Należał do Kapeli z Kcyni.

W roku 1959 Stefan Strużewski (basy/śpiew) wraz z pozostałymi członkami kapeli kcyńskiej: Janem Kasprzakiem (skrzypce/śpiew) i Stanisławem Nowakiem (skrzypce/śpiew) brał udział w dokonywanych na Kujawach i Pałukach nagraniach muzyki tradycyjnej. Cztery z zaprezentowanych wówczas przez zespół utworów (W ogródeczku Jasineczku, w ciemnej komorze...; Żeby ta Kasia raz przy niedzieli...; Byłem w niebie na pogrzebie...; Oj, gdzieżeś się mi mój Jasieńku zabawił...) odnaleźć można na wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu płycie CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012.

 

Źródło: Książeczka dołączona do płyty CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki