OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Nowak Stanisław

Miejsce urodzeniaKrzepiszyn
Data urodzenia1895--
Lista atrybutówinstrumentalista: bas, basista instrumentalista: skrzypce, skrzypek śpiewaczka, śpiewak

Stanisław Nowak - skrzypek, basista, śpiewak. Urodził się w 1895 roku w Krzepiszynie, powiat Szubin. Jego ojciec i dziadek i grali na skrzypcach podczas wesel. Towarzysząc ojcu na weselach, Stanisław nauczył się grać na basie, potem zaczął też grać na skrzypcach. Często towarzyszył na basach skrzypkowi Szczepanowi Nowickiemu. Stanisław Nowak należał do Kapeli z Kcyni, współpracował też z Zespołem Regionalnym "Pałuki" w Kcyni.

W latach 50. i 60. Stanisław Nowak (jako skrzypek, basista i śpiewak) brał udział w dokonywanych na terenie Kujaw i Pałuk nagraniach muzyki tradycyjnej.

Trzy zaprezentowane przez niego w 1957 roku na basach utwory odnaleźć można na wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu płycie CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012. Dwie z wspomnianych kompozycji (Trzej parobcy wędrowali...; Spokojnie ja sobie żyłem...) wykonał wówczas ze śpiewakiem Andrzejem Liskiem (ur. 1874) i skrzypkiem Szczepanem Nowickim (ur. 1886); ostatnią zaś (A pod borem pod zielonym...) ze śpiewaczką Rozalią Łukaszewicz (ur. 1877) i skrzypkiem Szczepanem Nowickim.

Na płycie tej odnaleźć można też sześć utworów wykonanych przez Kapelę z Kcyni w składzie ze Stanisławem Nowakiem, grającym na skrzypcach. Dwa z nich, z kapelą w składzie: Jan Kasprzak (skrzypce), Stanisław Nowak (skrzypce), Wojciech Małkowski (basy) zarejestrowano w 1958 roku (były to utwory: Owczaryszek; Na podkoziołka trzeba dać...). Pozostałe cztery kompozycje, w wykonaniu kapeli w składzie: Jan Kasprzak (skrzypce), Stanisław Nowak (skrzypce), Stefan Strużewski (basy), zarejestrowano rok później (były to utwory: W ogródeczku Jasineczku, w ciemnej komorze...; Żeby ta Kasia raz przy niedzieli...; Byłem w niebie na pogrzebie...; Oj, gdzieżeś się mi mój Jasieńku zabawił...).

Na wspomnianej płycie znajduje się też zarejestrowany w 1959 roku taniec Reinlender, zagrany solo na skrzypcach przez Stanisława Nowaka.

Dodatkowo, dwie wykonane w latach 50. i 60. przez Stanisława Nowaka (śpiew) i kapelę Zespołu Regionalnego "Pałuki" przyśpiewki (Ej, nie kłopocz sie, moje dziewcze/ Pasła kózki, pasła i koźlątka/ Po cóżeś sie, stary dziadu, przytłukł oraz Jak jo byłem kominiorzem) odnaleźć można na płycie CD Oj, stąpej koniku... Zespół Regionalny "Pałuki" z Kcyni, stanowiącej aneks do publikacji Wandy Szkulmowskiej Oj, stąpej koniku... Rzecz o Zespole Regionalnym "Pałuki" z Kcyni. 1956-2006, Kcynia 2006.

 

 

Źródła: Książeczka dołączona do płyty CD Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Toruń 2012.

Notka zamieszczona na okładce płyty CD Oj, stąpej koniku... Zespół Regionalny "Pałuki" z Kcyni, Kcynia 2006.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki