ZESPOŁY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Zespół Folklorystyczny "Kujawioki" z Osięcin

PochodzenieOsięciny
Data rozpoczęcia działalności1989--
Lista atrybutówzespół folklorystyczny

Zespół folklorystyczny „Kujawioki” powstał w 1989 r. Jest zespołem taneczno - śpiewającym. Bazą lokalową zespołu jest Gminny Ośrodek Kultury. W swoim repertuarze ma ponad 100 piosenek związanych z folklorem Kujaw i nie tylko. Zespół od zawsze współpracuje z Ochotnicza Strażą Pożarną, ponieważ wśród członków zespołu są druhny i druhowie strażacy. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie i ogólnopolskie, np.: wielokrotny laureat festiwali w Ciechocinku, udział w dożynkach prezydenckich - Spała 2001, festynach, jarmarkach Dominikańskich w Gdańsku i wielu przeglądach kapel ludowych.

Zespół współpracuje ze szkołami w gminie i w powiecie, np.: lekcje z wykładem członków zespołu, Dzień Babci i Dziadka, zwyczaje wielkanocne; prezentacje pieśni i obrzędów zapustnych w Zespole Szkół Rolniczych CKU Przemyska i Centrum Edukacyjne „Oświata” w Radziejowie.
Zespół swoją działalnością pielęgnuje, odtwarza i przekazuje młodym tradycje, zwyczaje i obrzędy folkloru Kujaw.

Tradycją zespołu jest coroczne chodzenie z kozą. Zespół jest znany również poza granicami kraju: Francja, Białoruś i 2-krotnie Niemcy. Wydał kasetę i płytę, występował w programach telewizyjnych. Kierownikiem zespołu od powstania do dziś jest Zenon Paliwoda.

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki