OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Strzelecka Jadwiga

Data urodzenia1877--
Lista atrybutówśpiewaczka, śpiewak

Jadwiga Strzelecka (ur. 1877) - śpiewaczka weselna z Rakutowa; matka Józefa i Szczepana Strzeleckich, członków "Kapeli Spod Kowala". Choć formalnie nie należała do Kapeli, przyczyniła się do wzbogacenia jej repertuaru, dostarczając zespołowi zarówno samej muzyki, jak i wiedzy o jej wykonaniu.

W publikacji Leona Stankiewicza i Włodzimierza Tomaszewskiego Folklor muzyczny Kujaw Wschodnich w repertuarze Kapeli "Spod Kowala", Wydawnictwo "Pomorze", Bydgoszcz 1985 odnaleźć można kompozycję "wniesioną" do repertuaru zespołu przez Jadwigę Strzelecką. Jest to pieśń Płynie woda uod ogroda, od samygo Gdańska.

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki