OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Ambrożewicz Jan

Miejsce urodzeniaKukawy
Data urodzenia1910--
Data śmierci2015--
Lista atrybutówinstrumentalista: skrzypce, skrzypek

Jan Ambrożewicz - skrzypek z Kukaw, członek kapeli "Spod Kowala" od początku jej istnienia (II skrzypce).

Żył w latach 1910-2015. W 1968 roku wstąpił do założonej przez Leona Stankiewicza "Kapeli Spod Kowala" (razem z nim występowało wówczas czterech innych muzykantów-instrumentalistów oraz troje śpiewaków-tancerzy). 23 czerwca 1968 roku wystąpił wraz z zespołem w telewizyjnym programie "Turniej miast". W 1969 i 1970 roku Ambrożewicz, jako członek kapeli, brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 1971 roku, wraz z kilkoma innymi członkami Kapeli, został nagrany przez muzykologa Aleksandra Pawlaka z Instytutu Sztuki w Poznaniu. Zaprezentował wtedy kujawiaka (nr 502 B; podobna melodia zanotowana została od Walentego Wiśniewskiego w Sławsku Dolnym w 1953 roku i od Władysława Kochanowskiego w Aleksandrowie Kujawskim w 1952 roku). W 1993 roku grę zespołu w składzie z Ambrożewiczem zarejestrowało studio Wojewódzkiego Domu Kultury we Włocławku (jeden z utworów, A za wodom wołki moje, w całości śpiewany był i grany solo przez Ambrożewicza). W tym samym roku, po wieloletniej przerwie, Ambrożewicz wraz z "Kapelą Spod Kowala" kolejny raz brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym.

W publikacji Leona Stankiewicza i Włodzimierza Tomaszewskiego Folklor muzyczny Kujaw Wschodnich w repertuarze Kapeli "Spod Kowala", Wydawnictwo "Pomorze", Bydgoszcz 1985 odnaleźć można kompozycję "wniesioną" do repertuaru zespołu przez Jana Ambrożewicza. Jest to wspomniana już pieśń A za wodum wołki moje.

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki