OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Skrzypiński Franciszek

Data urodzenia1904--
Data śmierci1978--
Lista atrybutówinstrumentalista: skrzypce, skrzypek

Franciszek Skrzypiński (1904-1978) - skrzypek z Telążnej, członek kapeli rodzinnej Skrzypińskich i "Kapeli Spod Kowala" od początku jej istnienia.

W okresie międzywojennym wraz z ojcem i trzema braćmi grał w rodzinnej kapeli Skrzypińskich, działającej w okolicach Kowala. W 1968 roku wstąpił do założonej przez Leona Stankiewicza "Kapeli Spod Kowala" (razem z nim występowało wówczas czterech innych muzykantów-instrumentalistów oraz troje śpiewaków-tancerzy). 23 czerwca 1968 roku wystąpił wraz z zespołem w telewizyjnym programie "Turniej Miast". W 1969 i 1970 roku jako członek zespołu brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

W publikacji Leona Stankiewicza i Włodzimierza Tomaszewskiego Folklor muzyczny Kujaw Wschodnich w repertuarze Kapeli "Spod Kowala", Wydawnictwo "Pomorze", Bydgoszcz 1985 odnaleźć można kilka utworów  "wniesionych" do zespołu przez Skrzypińskiego. Jest to pieśń Maciuś. A po łące, po zielonej Maciuś owce gna oraz utwory instrumentalne: Znad Wisły i kujawiak Od Telążnej.

 

Oprac. Aleksandra Kłaput-Wisniewska

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Edytowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki