OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Cavello Marek

Data urodzenia1946--
Lista atrybutówśpiewaczka, śpiewak tancerka, tancerz

Marek Cavello (ur. 1946) - śpiewak i tancerz z Kowala, członek "Kapeli Spod Kowala", kierownik zespołu w latach 2007-2008. 

Marek Cavello dołączył do "Kapeli Spod Kowala" w okresie, gdy kierował nią Józef Pietrzak (lata 1988-1995).

W 1993 roku, jako śpiewak, wraz z "Kapelą Spod Kowala" występował podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. W tym samym roku, 14 lipca, brał udział w nagraniu repertuaru kapeli. Wykonał wtedy wraz z zespołem następujące utwory: solo: Szczęśliwe żony, które mężów mają; w duecie z Aleksandrą Dybowską: Wyjechałem na poleczko; A żebyś ty Wojtek wiedział, co ja za jedna; Świeci se miesiączek między obłokami / Nie chadzaj dziewczyno z tymi to chłopcami; Zielony mosteczek, kwiaty na nim rosną; z grupą śpiewaczą: Marsz Otwórzcie, otwórzcie, bośmy przyjechali i Nad kujawską ziemią słonko nisko chodzi / A kujawska ziemia wszystko nam obrodzi

W 1997 roku zaprezentował się w reportażu na temat "Kapeli Spod Kowala" (z serii Na swojską nutę) Telewizji Bydgoszcz. Jednym z elementów wspomnianego reportażu był występ Marka Cavello, demonstrującego z kieliszkiem na głowie kujawską tradycję tańczenia kujawiaka tak "równo", by z kieliszka nie uroniła się ani kropla płynu.

W latach 2007-2008 Marek Cavello sprawował funkcję kierownika "Kapeli Spod Kowala".

 

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (część 3). "Kapela Spod Kowala", w: Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki