OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kochanowski Andrzej (syn)

Data urodzenia1920--
Lista atrybutówinstrumentalista: perkusja, perkusista instrumentalista: skrzypce, skrzypek

Muzykant kujawski, wybitny skrzypek; trzeci syn Andrzeja Kochanowskiego (1886-1934), założyciela Kapeli rodzinnej Kochanowskich; brat Władysława (1913-2002), Bolesława (1915) i Henryka (1931). Długoletni członek Kapeli.

Andrzej Kochanowski urodził się w 1920 roku. Do Kapeli rodzinnej Kochanowskich dołączył w roku 1934, po śmierci ojca i przejęciu zespołu przez najstarszego brata, Władysława. Andrzej początkowo grał na bębnach, później na skrzypcach.

Po wybuchu wojny, Kapela rozsypała się, a Andrzej przymusowo pracował jako robotnik rolny u bauera. Po wojnie nadal działał w Kapeli (reaktywowanej przez Władysława i powiększonej o najmłodszego brata, Henryka, grającego na perkusji). W tamtym czasie Kapela zdobywała coraz większy rozgłos. Andrzej grał w jej składzie m.in. na otwarciu słynnej trasy W-Z (Wschód-Zachód) w Warszawie w 1946 roku czy podczas Wystawy Rolniczo-Gospodarczej w Częstochowie w 1950 roku.

Od lat 50. pomagał bratu Władysławowi, zafascynowanemu wówczas kapelą Feliksa Dzierżanowskiego i stylizacją folkloru, w instrumentacji utworów dla zespołu (na płycie CD z repertuarem Kapeli, nagranej w Wojewódzkim Domu Kultury we Włocławku, znajdują się dwie kompozycje opracowane przez Andrzeja: Marsz "Witajcie przyjaciele" [śpiew: Monika, Iwona, Małgorzata Kochanowskie, czas trwania 3:50] oraz "Kujawiak spod Kowala" [czas trwania 2:13]).

Do największych sukcesów Kapeli w składzie z Andrzejem zaliczyć można zdobycie pierwszego miejsca i głównej nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel w Paczkowie w 1984 i 1986 roku, koncerty na Ogólnopolskich Spotkaniach Rodzin Muzykujących we Wrocławiu w 1987 i 1988 roku czy zdobycie pierwszej nagrody na V Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów "ARS" w Bydgoszczy w 1991 roku. Andrzej Kochanowski brał też udział w dokonanym w 1994 roku w studiu Wojewódzkiego Domu Kultury we Włocławku nagraniu kasety promocyjnej Kapeli. Zespół wykonał wtedy kilkanaście utworów.

 

Źródło: Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (2) - dzieje kapeli rodzinnej Kochanowskich z Aleksandrowa Kujawskiego, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 463-476.
Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki