OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kuczyński Jan

Miejsce urodzeniaZosin, powiat Aleksandrowski
Data urodzenia1919--17
Data śmierci2013--2
Lista atrybutówinstrumentalista: akordeon, harmonia instrumentalista: skrzypce, skrzypek instrumentalista: trąbka, trębacz

Jan Kuczyński - multiinstrumentalista. Urodzony 17 sierpnia 1919 roku, zmarł 2 stycznia 2013.

Muzyk grający na kilku instrumentach (skrzypce, harmonia pedałowa, trąbka), członek wielu kapel kujawskich. Praktyki instrumentalnej uczył się m. in. od swojego brata Tadeusza Kuczyńskiego. W wieku 10 lat rozpoczął trwającą 2 lata naukę gry na trąbce-kornecie u organisty Bolesława Oprawki. Następnie, gry na skrzypcach uczył się we Włocławku u Żyda Kuryłło, ale ze względów finansowych zakończył ją po roku. W wieku 13 lat grał już w kapeli ojca, Kazimierza Kuczyńskiego. W trakcie okupacji występował solo na harmonii, grając między innymi na urodzinach, weselach. Po wojnie zajmował się również pedagogiką w zakresie nauki gry na wielu instrumentach - między innymi skrzypcach, harmonii, trąbce. Założyciel młodzieżowej kapeli kujawskiej w Lubaniu, członek I, II, III, IV i V Kapeli Kuczyńskich z Lubania, członek Kapeli z Bądkowa, kapeli weselnej z Lubania oraz zespołu Przytupy z Lubania.

Gra Jana Kuczyńskiego zarejestrowana jest na płycie CD „Kujawy”, nr 20 z serii „Muzyka źródeł” wydanej przez Polskie Radio w 2001 roku oraz na taśmie VHS jako tom 15 „Kujawy” w serii „Tańce Polskie – Śladami Oskara Kolberga” wydanej przez Fundację Kultury Wsi w Warszawie i Telewizję Edukacyjną. O nim samym i o kapeli Kuczyńskich jest mowa w opracowaniu pt. „Zespoły folklorystyczne” autorstwa Wandy Szkulmowskiej w monografii „Sztuka ludowa Kujaw. Przeszłość i teraźniejszość”, pr. zbior. W. Szkulmowska (red), Bydgoszcz 1997 na str. 225 i 230.

Źródło: Historia kapeli Kuczyńskich według rozmowy z Janem Kuczyńskim przeprowadzonej 9.03.2002 roku w Lubaniu

Opracował: Jan Zygmunt

 

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki