OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Kurant Jadwiga

Miejsce urodzeniaKucerz nad Wisłą
Data urodzenia1942-3-29

Jadwiga Kurant (ur. 29.03.1942 we wsi Kucerz nad Wisłą) - magister techniki, nauczycielka, instruktorka tańca kujawskiego pochodząca z Probostwa. W okolicy lat 60-70 ukończyła dwuletnie Studium Choreograficzne w Gdańsku. Założycielka zespołu tanecznego przy szkole podstawowej w Lubaniu (zespół powstał w 1964 roku). W 1972 roku występowała razem z V Kapelą Kuczyńskich na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Wraz z zespołem Lubanioki Jadwiga Kurant przygotowywała wiele inscenizacji obrzędów, m in. ”kujawska kozę”, „zrękowiny”, „wesele kujawskie”, „kujawskie zapusty”, jasełka i „herody.

W latach 1980-1984 oraz 1991-1995 Jadwiga Kurant była także choreografem w Zespole „Kujawy” we Włocławku, skupiającym młodzież z Liceum M. Konopnickiej we Włocławku.

W 1997 roku wraz z Tadeuszem Zielińskim założyła zespół „Dzieci Kujaw” w Brześciu Kujawskim i z dużym powodzeniem prowadziła go do lutego 2002 roku. W początkach 2003 roku Jadwiga Kurant zaczęła pracować w Lubaniu i w niespełna rok w Gminnym Ośrodku Kultury powstał zespół dziecięco-młodzieżowy, w którym odpowiedzialna była za choreografię. Członkini zespołów "Przytupy" oraz "Kujawy Nadwiślańskie" w Lubaniu. W 2001 roku za namową ks. Proboszcza Eugeniusza Juszczyńskiego pisała artykuły dotyczące regionu kujawskiego w czasopiśmie „Siew Brzeski”. Przedruki tych artykułów ukazały się w „Ziemi Rodzinnej” i w Biuletynie Informacji Kulturalnej wydawanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu.

W roku 1994 J. Kurant współpracowała z grupą przygotowującą film telewizyjny zrealizowany przez Telewizję Edukacyjną oraz kasetę z cyklu „Tańce polskie. Śladami Oskara Kolberga” wydaną przez Fundację Kultury Wsi w Warszawie. Była autorką scenariusza i przygotowywała do występów kilka zespołów z terenu Kujaw Wschodnich, a mianowicie – Zespół „Kujawy Bachorne” z Osięcin, Zespół „Lubominianki”, Zespół „Kujawy” z Włocławka, „Lubanioki” z Lubania, Kapelę „Spod Kowala” oraz „Echo Lubrańca”. Na kasecie zarejestrowano w części pierwszej wieś kujawską (krajobraz, sztukę, obrzędy, zwyczaje), natomiast część druga, której autorką była J. Kurant, zawiera instruktaż metodyczny nauki wszystkich tańców kujawskich.

 

Źródło: Historia kapeli Kuczyńskich według rozmowy z Janem Kuczyńskim przeprowadzonej 9.03.2002 roku w Lubaniu
Opracował: Jan Zygmunt

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki