OSOBY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Wiśniewski Walenty

Miejsce urodzeniaNiemojewko
Data urodzenia1920--
Data śmierci2004--
Lista atrybutówinstrumentalista: skrzypce, skrzypek instrumentalista: trąbka, trębacz

Walenty Wiśniewski - skrzypek. Urodził się w 1920 roku w Niemojewku, powiat Mogilno. Mieszkał w Sławsku Dolnym Małym, powiat Mogilno. Pochodził z muzycznej rodziny - gry na skrzypcach i trąbce nauczył go ojciec, Jakub (1880-1948), założyciel kapeli "Wiśnioki"; matka Walentego była śpiewaczką weselną; na instrumentach grali też jego starsi bracia: Szczepan (1906-1993) i Bronisław (1917-1995). W okresie międzywojennym Walenty wraz z ojcem i braćmi grywał w kapeli "Wiśnioki" w Strzelnie i okolicy. Po wojnie i śmierci ojca nadal muzykował. Jako skrzypek działał w Kapeli ze Sławska Wielkiego.

Walenty Wiśniewski wielokrotnie brał udział w dokonywanych na Kujawach i Pałukach nagraniach muzyki tradycyjnej. W 1953 roku jego gra na skrzypcach została nagrana przez muzykologa Aleksandra Pawlaka. Walenty przedstawił 12 utworów na skrzypce, akompaniował też swojej matce do śpiewu. O tym, jak wysoko ocenił grę Walentego Aleksander Pawlak może świadczyć fakt, iż dwa zagrane wtedy przez skrzypka kujawiaki muzykolog zamieścił na płycie CD dołączonej do dwutomowej publikacji na temat folkloru Kujaw (B. Krzyżaniak, A. Pawlak, J. Lisakowski, Kujawy, cz. I-II, seria: Polska Pieśń i Muzyka Ludowa - Źródła i Materiały, red. L. Bielawski, Kraków 1974-1975). Aż pięć zaprezentowanych wówczas przez Walentego Wiśniewskiego utworów (solo: Melodia na dożynki; Kujawiak; Kujawiaczek; Kujawiaczek weselny; wraz z matką - śpiewaczką: Straciłem jo woły z ty piyrwszy uobuory) odnaleźć można na płycie CD Melodie ziemi kujawskiej. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki Kujaw ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, Liber Pro Arte 2010.

Walenty Wiśniewski był nagradzany jako solista za wykonanie kujawiaków na skrzypcach na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Henryk Wiśniewski, kierownik Kapeli ze Sławska Wielkiego w latach 1986-1995, wspominał grającego w zespole Wiśniewskiego jako "słuchowca", improwizatora, który każdą zwrotkę utworu grał inaczej, dodając nowe ozdobniki.

 

Źródła: Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy?, w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.
Opracowała: Monika Biesaga

Jacek Jackowski, Książeczka dołączona do płyty CD Melodie ziemi kujawskiej. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki Kujaw ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, Liber Pro Arte 2010. 

Opracowała: Monika Biesaga

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki