ZESPOŁY

KUJAWSKIE KAPELE LUDOWE - ARTYŚCI I ICH TWÓRCZOŚĆ

Zespół Folklorystyczny "Kruszynioki" z Kruszyna

PochodzenieKruszyn
Data rozpoczęcia działalności1987-2-
Lista atrybutówzespół folklorystyczny

Zespół Folklorystyczny "Kruszynioki" powstał w lutym 1987 z inicjatywy Ireny Muszyńskiej. Początkowo nosił nazwę "Kruszynianki" - nazwę zmieniono gdy w zespole pojawili się mężczyźni.

Pierwszy występ Zespołu odbył się we Włocławku z okazji obchodów 125-lecia powstania Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

Odznaczeni w 2017 orderem "Zasłużeni dla Kultury Polskiej" przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Do dotychczasowych osiągnięć należą liczne nagrody, wyróżnienia, dyplomy oraz zaproszenia do udziału w uroczystościach krajowych np. udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale w 2004 roku, dożynkach na Jasnej Górze, w wystawie Stołów Wigilijnych w Galerii Porczyńskich w Warszawie oraz w wystawie Stołów Wielkanocnych w Wilanowie z udziałem Prymasa Józefa Glempa. Kapela zespołu bawiła gości podczas balu sylwestrowego 2006/2007 w teatrze "Montownia" w Warszawie - "Sylwester na ludowo" z udziałem znanych aktorów telewizyjnych i teatralnych. Zespół otrzymał wiele nagród podczas corocznych przegląd zespołów ludowych na terenie Kujawsko - Pomorskiego oraz poza nim. Corocznie bierze udział w dożynkach diecezjalnych, parafialnych, gminnych i powiatowych, wystepuje podczas festynów w skansenie w Kłobce oraz festynów organizowanych w gminie Włocławek i powiecie włocławskim.

Zespół liczy sobie około 35 osób.

Kujawskie Kapele Ludowe - artyści i ich twórczość

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Copyright © 2000-2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - Pracownia kultury muzycznej Pomorza i Kujaw i folklorystyki